Dni Sztuki Współczesnej 2023

24-28 maja 2023, Białystok

Hasło przewodnie: SIEĆ TROSKI

Troska w powszechnym pojęciu postrzegana jest jako odruch wynikający z potrzeby i chęci zaopiekowania się kimś z szacunkiem i uwagą dla potrzeb i oczekiwań drugiego człowieka.

Joan C. Tronto i Berenice Fischer postrzegały zaś troskę jako aktywność gatunku, która obejmuje wszystko, co robimy, aby podtrzymać istnienie naszego świata oraz naprawiać go tak, byśmy mogli w nim żyć możliwie jak najlepiej. Według Tronto i Fischer ten świat obejmuje nasze ciało, osobowość i nasze środowisko, które łączą się w złożoną sieć podtrzymującą życie.

Stajemy więc w obliczu problemów toczących świat: wojen, kryzysu klimatycznego i gospodarczego, kryzysów humanitarnych, kryzysów praworządności, edukacji i demokracji, rosnących w siłę ekstremizmów, pogłębiających się nierówności społecznych oraz problemów osobistych związanych z brakiem bezpieczeństwa, chorobami cywilizacyjnymi, kryzysem zdrowia psychicznego, ale także z kryzysem moralności.

Podłożem dla nich wszystkich zdaje się być przemoc.

Szukając antidotum i ukojenia, podążamy za teząJak przemoc wywołuje przemoc, tak troska rodzi troskę.”
[Kaper Pobłocki „Chamstwo”]

Podczas 37. edycji festiwalu Dni Sztuki Współczesnej wraz z zaproszonymi osobami poszukujemy, roztaczamy, pomnażamy i obejmujemy wszystko i wszystkich troską, współtworząc SIEĆ TROSKI.

Autorem grafiki wykorzystanej w tegorocznej identyfikacji festiwalu jest Bartłomiej Kiełbowicz, absolwent malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Maluje, rysuje, tworzy kolaże, instalacje, performanse. Jego prace opowiadają najczęściej o tym, co go porusza, czyli o dyskryminacji, nacjonalizmie, rasizmie. Jest kolekcjonerem, fascynują go historie, ludzkie pozostałości, znalezione przedmioty, które po przetworzeniu znajdują miejsce w jego twórczości.

Stworzył m.in. ilustrację “Zajęta” będącą znakiem protestu wobec nowego dyrektora Zachęty i przejmowania przez PiS kolejnych instytucji kultury, a także instalację dotyczącą konfliktu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej – dłonie wychodzące z ziemi, zainstalowane pod Sejmem i przy jednej z willi na warszawskim Żoliborzu.

Organizatorzy: Miasto Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Białystok Online, Radio Akadera, Polskie Radio Białystok, Radio Nowy Świat, Teatralny.pl
Sponsor: Betex
Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

Dni Sztuki Współczesnej

Organizowany od 1985 roku festiwal to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, film i spotkania z artystami. Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni. Przez ponad trzy dekady lat festiwal gościł mnóstwo artystów z Polski i całego świata.