Wydarzenie na FB

Polski septet, wielokrotnie nagradzany za debiutancki krążek poświęcony twórczości legendy polskiego jazzu, Krzysztofa Komedy, zagra w ramach 33. Dni Sztuki Współczesnej!

W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest „zmiana warty” w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos tacy brytyjscy muzycy jak Yussef Kamaal, Shabaka Hutchings, Ruby Rushton i Moses Boyd.
Do tej grupy można także zaliczyć wrocławski septet EABS, kontynuujący tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykający się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentujący zupełnie nowe podejście, przeciwstawiające się utartym muzycznym standardom. Zespół jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles przez Londyn nad samą Odrę. Do Wrocławia.

Debiutancki krążek EABS, „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu – Krzysztofa Komedy. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dziś inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres „postkomedowski” zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

Skład zespołu:
Marek Pędziwiatr — klawisze, syntezatory, wokal
Marcin Rak — perkusja
Vojto Monteur — gitara elektryczna
Paweł Stachowiak — gitara basowa
Spisek Jednego — gramofony
Olaf Węgier — saksofon
Jakub Kurek — trąbka

Za swój debiutancki album EABS był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany:

 • Nagroda WARTO przyznawana przez Gazetę Wyborczą
 • Nagroda EMOCJE przyznawana przez Radio Wrocław Kultura
 • Wrocławska Nagroda Muzyczna – muzyka popularna, przyznawana przez Miasto Wrocław
 • Mateusze Trójki – przyznawana przez Program Trzeci Polskiego Radia
 • nominacje do Paszportów Polityki w kategorii muzyka
 • „Album Roku” wg. Krytyków Gazety Magnetofonowej. Nagroda GaMa – przyznawanej przez Gazetę Magnetofonową
 • nominacje do nagrody Nocne Marki – przyznawanej przez magazyn Aktivist
 • nominacje do Fryderyków – w kategorii Debiut Jazzowy Roku.
 • W plebiscycie krytyków Jazz Forum za rok 2017:
  I miejsce: Zespół elektryczny roku
  I miejsce: Nowa nadzieja zespół
  II miejsce: Album Roku

25 maja 2018, godz. 21.00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 40 zł (w dniu wydarzenia) w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19), online: bilety.bok.bialystok.pl