26 maja 2019, godz. 15:30
Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza – Wydział Sztuki Lalkarskiej, ul. Sienkiewicza 14
bilet: 30 zł – do kupienia w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19), online: bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem

Wojna produkuje niezliczone opowieści utrzymane w jednakowej konwencjonalnej ramie, o wojnie można opowiadać w jeden sposób. I opowiada się, nawet jeżeli chcielibyśmy, by nasza historia była wyjątkowa. Szczawińska pokazuje, że nie jest. I udowadnia to za pomocą narracji zdawałoby się najbliższej, rodzinnej. Ten dystans budzi sprzeciw i dlatego działa.
Paweł Soszyński, „Allo”, Dwutygodnik.com

Pokolenie, które pamięta II wojnę światową odchodzi, natomiast w najlepsze trwają i rozwijają się niebezpieczne, wojenne fantazje.

W spektaklu „Nigdy więcej wojny” pragniemy sięgnąć do wspomnienia osoby, która wojnę przeżyła i wspomina ją nieustannie, po swojemu, poza ramami polityk historycznych i ideologii; wspomina i wyraża to w bardzo osobistym języku. Adela Sz. ma 91 lat i powraca do zapętlonych zdarzeń, obrazów i słów swojej młodości. Zielone perfumy radzieckiego kapitana, żołnierze „podskubujący” dziewczyny, potańcówki rozbijane przez partyzantów, lekcje niemieckiego, łuna płonącej w oddali Warszawy, wspomnienia egzekucji – to tylko niektóre szczegóły jej opowieści.
Przejmujemy to wspomnienie i odpowiadamy na nie, zgodnie ze swoimi potrzebami, z potrzebami naszej współczesności. Piątka performerów – trójka aktorów, reżyserka i muzyk – tworzy kompozycję, w której „wojna” nabiera nowych znaczeń. Wspomnienie Adeli zostanie poddane teatralnym procedurom zainspirowanym „Disintegration Loops”, serią kompozycji amerykańskiego muzyka Williama Basinskiego. Rozpad wspomnienia, jego zanikanie, odkształcanie i transformacje staną się dla nas punktem wyjścia do działań łączących muzykę, ruch i teatr. Działań zapętlonych, powracających, rozpadających się z każdą kolejną repetycją.

reżyseria: Weronika Szczawińska
koncepcja: Weronika Szczawińska, Piotr Wawer jr
twórcy/występują: Aleksandra Matlingiewicz, Jan Sobolewski, Weronika Szczawińska, Łukasz Maciej Szymborski, Piotr Wawer jr

Premiera: 30 listopada 2018