Wydarzenie na FB

Jan Sebastian Bach, wściekły z powodu pomysłu wysłania jego „Wariacji Goldbergowskich” w kosmos*, postanawia pozbawić ludzkość swojej spuścizny i podarować ją tym, którzy słuchać jej będą w kosmosie. Po raz ostatni aranżuje koncert zmarłego – po wykonaniu „Wariacji” – Glenna Goulda, wydobywając go przy pomocy jego własnego nagrania z fortepianu (pod postacią nadmarionety), po czym przedstawia własny muzyczny testament.

* W 1977 roku, astronauci z NASA wysłali w kosmos Arię z „Wariacji Goldbergowskich”, jako wizytówkę homo sapiens na wypadek gdyby żyli tam Marsjanie

W spektaklu wykorzystywana jest oryginalna i autorska technika nadmarionety klawiszowej, w oparciu o naturalnych rozmiarów fortepian koncertowy na scenie (o wymiarach 6 m x 3 m) wraz z mechanizmem 16 silników na krzyżaku, do animacji nadmarionety na wysokości pięciu metrów. Fortepian autorskiej konstrukcji, poprzez wciskanie określonych klawiszy porusza nadmarionetą.

Walny Teatr powstał w 1999 roku z inicjatywy Adama Walnego. W swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak „Kuglarz i Śmierć”, „Motyl”, „Genesis”, „Kamieniarz”, „Misterium Narodzenia”, „Dziadek”, „Hamlet”, „Don Kichote”, „Opus Hamlet”, „Szekspir – made in Poland” czy „Przygody Kropli Wody”, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą.

Adam Walny – lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (specjalizacja: snycerz) i Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek. W 1999 roku założył własny teatr, z którym gościł na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, m.in. I nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2004 roku, organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal Święto Głupców. Autor podręcznika do teatru lalek „Teatr Przedmiotu”, założyciel Instytutu Sztuki Lalkarskiej i Teatru Przedmiotu w Ryglicach.

2 maja 2018, godz. 19.00
Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Pałac Branickich), ul. J. Kilińskiego 1
bilety: 15 zł (przedsprzedaż) / 25 zł (w dniu spektaklu) w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19), online: bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem